iwona ulfik-jaworska

Zaopiekuj się sobą i bądź dla siebie łagodna Jak przetrwać trudne chwile poprzez praktykowanie samowspółczucia

Co znajdziesz w szkoleniu?

Dzięki udziałowi w szkoleniu zdobędziesz wiedzę na temat koncepcji samowspółczucia (ang. self-compassion). Dowiesz się, w jaki sposób możesz rozwijać współczucie wobec siebie samej, aby wzmacniać odporność psychiczną i lepiej radzić sobie z wyzwaniami codziennego życia.

 

 

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

Na początku szkolenia zapraszam Cię do wysłuchania krótkiego wykładu na temat samowspółczucia.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

 

Teraz zapraszam Cię na część praktyczną szkolenia.

Podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń będziesz rozwijała poszczególne umiejętności składające się na samowspółczucie czyli

1) życzliwość wobec siebie,

2) poczucie wspólnoty doświadczeń z innymi ludźmi oraz

3) uważność.

Aby rozwijać życzliwość wobec siebie samej trzeba najpierw uciszyć swojego krytyka wewnętrznego. Pomogą Ci w tym zadania zawarte w poniższym pliku Ćwiczenie_1. Ściągnij go i zrób kolejno trzy kroki, które zostały tam opisane. Daj sobie odpowiedni czas na uważne wykonanie każdego zadania.

Ćwiczenie 1.

W kolejnym ćwiczeniu nauczysz się okazywania sobie samej serdeczniej życzliwości, wyrozumiałości oraz empatycznej troski. W tym celu ściągnij plik Ćwiczenie_2, wydrukuj i postępuj zgodnie z instrukcjami. Nie spiesz się i daj sobie odpowiedni czas na wykonanie poszczególnych zadań. Napisz do siebie samej list pełen dobroci i miłości.

Ćwiczenie 2.

W kolejnym ćwiczeniu wzmocnisz poczucie wspólnoty doświadczeń z innymi osobami. Nauczysz się zauważać to, że Twoje doświadczenia i emocje są podobne do doświadczeń i emocji innych ludzi. Dzięki temu poczujesz ulgę i lepiej poradzisz sobie z trudnymi sytuacjami. Ściągnij plik Ćwiczenie_3, wydrukuj i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Ćwiczenie 3.

Ćwiczenie 5.

Na bazie wykonanych przez Ciebie ćwiczeń, a także Twoich refleksji i przemyśleń, które pojawiły się u Ciebie w czasie tego szkolenia, wykonaj ostatnie ćwiczenie. Ściągnij poniższy plik Ćwiczenie_5, wydrukuj i zapisz wspierające zdania, które będą Ci pomagały w trudnych sytuacjach.